Magia Wiecznego Pióra

Charakter pisma jest jak linie papilarne ­– unikalny dla każdego człowieka, a psychografolog jest w stanie na bazie kilku nakreślonych zdań, precyzyjnie określić cechy naszej osobowości. Co więcej ręczne pisanie jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu – stymuluje kojarzenie, procesy poznawcze, pamięć, orientację przestrzenną i kreatywność. pismo ręczne

Badania przeprowadzone przez Pam A. Muellera z  Uniwersytetu Princeton oraz Daniela M. Oppenheimera z Uniwersytetu Kalifornijskiego dowodzą, że kiedy ludzie używają laptopów do robienia notatek, ich przyswajanie wiedzy jest ograniczone w porównaniu z tymi, którzy notują odręcznie. Ci drudzy lepiej przechowują informacje, lepiej rozumieją materiał i finalnie okazują się bardziej skuteczni niż użytkownicy laptopów.

Ta zasada dotyczy każdego instrumentu piśmiennego. Dlaczego więc to pióro wieczne jest lepsze od długopisu? Przede wszystkim dlatego, że jest dużo trudniejsze w użyciu. Chociaż większość z nas pisząc nie zdaje sobie z tego sprawy, to trzymając w ręku pióro wieczne jesteśmy bardziej skoncentrowani na kształcie liter i na tym, żeby pisząc nie popełnić błędu.

Historia wiecznego pióra sięga starożytnego Egiptu i pierwszych piór wykonanych z trzcinowej rurki i kawałka miedzi. Te, które znamy współcześnie pojawiły się jednak dopiero w połowie XIX wieku. Najpopularniejsze pióra były czarne ebonitowe. Kolejne miały już kolory: bordowy i zielony. Z czasem producenci zaczęli wykorzystywać nie tylko szlachetne materiały, ale też stosować nowe rozwiązania technologiczne i limitowane serie dedykowane konkretnym osobom czy wydarzeniom.

Weźmy na przykład wieczne pióro LAMY dialog3 Pióro wieczne bezskuwkowe LAMY dialog3zaprojektowane przez Franco Clivio i nagrodzone m.in. Red Dot Award. Dzięki wyjątkowemu mechanizmowi wysuwania i chowania wykonanej z 14-sto karatowego złota stalówki, pióro nie potrzebuje skuwki. Niezwykła konstrukcja tego modelu opiera się na przekręcanej obudowie. Po użyciu, stalówka chowa się pod zaokrągloną kopułą, która chroni ją przed wysychaniem i zabrudzeniem. Razem ze stalówką chowa się lub wysuwa także klip. Pióro wieczne LAMY dialog3 dostępne jest w czterech wersjach: błyszczący lakier czarny i biały, matowa czerń i palladium https://lamyonline.pl/produkt/pioro-wieczne-lamy-dialog-3/ .

Montegrappa, najstarsza włoska manufaktura zajmująca się materiałami piśmienniczymi, założona w malowniczym miasteczku Bassano Del Grappa nad rzeką Brenta w 1912 roku, tworzy małe arcydzieła. Wykorzystuje ebonit, celuloid, złoto, srebro, żywice, kamienie szlachetne. Włoska manufaktura słynie z pięknych kolekcji piór wiecznych dedykowanym wielkim pisarzom, takim jak John Dos Passos, Paulo Coelho, Ernest Hemingway. Temu ostatniemu, wielkiemu miłośnikowi piór wiecznych Montegrappa, firma zadedykowała kolekcję podzieloną na cztery rozdziały: „The Soldier”, „The Writer”, „The Fisherman” i „The Traveller”. Każdy model jest limitowaną edycją 100 egzemplarzy. Pióro wieczne Montegrappa Ernest Hemingway

Wyjątkowe konstrukcje i limitowane serie pozwalają się wyróżnić, jednak to flagowe produkty doskonale znoszą trudy codziennego użytkowania. Wystarczy wspomnieć nawiązujące do tradycji włoskiej marki pióro wieczne z kolekcji Monte Grappa https://lamyonline.pl/produkt/pioro-wieczne-monte-grappa/ , wyposażone w mechanizm napełniający opatentowany przez firmę Montegrappa. Wykonane jest z pięknej żywicy z wykończeniami ze stali szlachetnej i dostępne w kolorach: czarnym, koralowym, lawendowym i granatowym. Pióro wieczne Montegrappa Monte GrappaZ kolei model Montegrappa Fortuna powstał z myślą o tych, którym ręczne pisanie sprawia po prostu przyjemność. Pióro wykonane jest z czarnej żywicy, z trzema do wyboru rodzajami wykończenia: palladium, różowe złoto lub ruten.

Niemiecka marka Lamy w swojej ofercie ma niezwykle popularne modele LAMY AL-star, którego skuwkę oraz korpus wykonano z anodyzowanego aluminium, czy LAMY safari. W obu modelach można w łatwy sposób wymienić stalówkę. W każdym piórze Lamy możemy stosować naboje LAMY T10 bądź jeden z wielu kolorów atramentów LAMY T52 lub LAMY T53 https://lamyonline.pl/produkt/atrament-lamy-crystal-ink-t53/ . Potrzebny wtedy będzie konwerter LAMY Z27 lub LAMY Z28.

atrament LAMYCoraz większym zainteresowaniem miłośników ręcznego pisania cieszy się kaligrafia. Odpowiedzią marki Lamy na te potrzeby jest pióro LAMY joy. Pióro jest lekkie, razem z umieszczonym wewnątrz nabojem waży jedynie 17 gramów. Podczas długotrwałego pisania (a kaligrafia potrafi zająć naprawdę dużo czasu), czy podczas szkicowania, ręka nie będzie się męczyć. Lamy posiada w ofercie trzy płasko ścięte stalówki do kaligrafii w rozmiarach 1.1 / 1.5 /1.9, ale można także zamontować stalówkę A (adept), LH, (left hand), czy też tradycyjną w rozmiarach od EF do B.

Bez względu na to czy wieczne pióro będzie cenną pamiątką, przedmiotem codziennego użytku, sposobem na wyróżnienie się, czy narzędziem służącym do ćwiczenia rysunku i kaligrafii, jedno jest pewne. Pióra naprawdę są wieczne. Przeżyły erę fascynacji długopisami, a potem klawiaturą. Podobno sięgają po nie przede wszystkim przywiązani do tradycji romantycy. A z pewnością ludzie twórczy, ponieważ jak powiedział pisarz Graham Greene: „Dwa palce na klawiaturze nigdy nie miały połączenia z moim mózgiem. Ręka z piórem wiecznym już ma”.